آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت

معرفی آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت

در طول ماموریت‌های فضایی، موجود زنده در معرض سر و صدای شدیدی در فازهای مختلف مانند لحظه پرتاب و ورود به جو قرار می‌گیرد. علاوه بر این صدای ناشی از سیستم‌های داخلی کپسول‌های فضایی نیز می‌تواند آزاردهنده باشد، به این ترتیب لازم است از سلامت موجود از جمله سلامت شنوایی آن در طول ماموریت اطمینان حاصل شود. با تجهیز آزمایشگاه آکوستیک، می‌توان با شبیه‌سازی آکوستیکی فازهای مختلف عملیات، سطح فشار آکوستیک و سطح تحمل موجود زنده را اندازه‌گیری نمود و همچنین انتخاب و طراحی چیدمان عایق و تجهیزات حفاظت صوتی برای فضاپیما با آزمایشات اندازه‌گیری میزان صوت عبوری از دیواره‌های کپسول، قابل انجام خواهد شد.آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت، بستر بسیار مناسبی جهت انجام آزمایشهای آکوستیکی که لازمه تحلیل زیر سیستم پیشرانش در هر مجموعه فضایی می‌باشد را فراهم می‌آورد. از جمله آزمون‌هایی که می‌توان در این مجموعه انجام داد، شبیه‌سازی و اندازه‌گیری میدان آکوستیک اطراف فضاپیما در لحظه پرتاب، اندازه‌گیری میدان آکوستیک داخلی فضاپیما ناشی از جت شبیه‌سازی شده و اندازه‌گیری شدت امواج آکوستیکی در سطح فضاپیما است.

تجهیزات و امکانات آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت

از جمله تجهیزات بکار رفته در این آزمایشگاه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • میکروفن‌های فرکانس بالا (G.R.A.S 46BE): این میکروفون‌ها قابلیت ثبت فشار آکوستیک در محدوده فرکانسی 4-100 کیلوهرتز را دارد و حداکثر سطح صوتی قابل اندازه‌گیری توسط این میکروفون 160 دسی‌بل است، از آن برای ثبت صدای جت شبیه سازی شده استفاده می شود.
  • حسگر فشار پیزوالکتریک (PCB 102B16): جهت ثبت فشار دینامیکی درون تجهیزات تولید جت در بازه Psi100-0 به کار گرفته می‌شود..
  • حسگر فشار حساسیت‌بالا (PCB 106B52): حسگر فشار حساسیت بالا قابلیت ثبت امواج آکوستیک ناشی از موتور شبیه سازی شده در محیط آزمایشگاهی را دارا می‌باشد. 
  • تنظیم‌کننده جریان جهت تغذیه حسگرها (PCB 481A03): تنظیم‌کننده جریان رابط بین حسگرهای فشار و کارت داده برداری بوده و جریان مورد نیاز حسگرها را تأمین می‌کند. 
  • میکروفن (PCB 377B20): برای ثبت امواج آکوستیکی فرکانس محدوده شنوایی و با حداکثر سطح فرکانسی 12500 هرتز بکار می‌رود. 
  • میکروفن سطحی (PCB130A40): این میکروفون جهت ثبت و اندازه‌گیری امواج آکوستیکی بر روی سطح مدل به کار برده می‌شود. قابلیت نصب آسان و هم سطح با مدل از مشخصات این حسگر می‌باشد. 

تجهیزات آزمایشگاه

 

پروژه‌های انجام شده در آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت

گروه آکوستیک پژوهشگاه هوافضا، طی 5 سال گذشته پروژه های آزمایشگاهی و صنعتی متنوعی را در حوزه آکوستیک هم به صورت عددی و هم به صورت تجربی انجام داده است. از جمله این پروژه ها می‌توان به اندازه گیری موفق صوت و نویز درون کپسول زیستی حامل موجود زنده در پرتاب کاوشگر پژوهش اشاره نمود. در این پروژه صوت ورودی به کپسول زیستی که ناشی از موتور پرتابگر و همچنین هوای اطراف کپسول (آیرودینامیک) بود، در یک محیط پرارتعاش ثبت و تحلیل شد (توسط میکروفون و سیستم داده‌برداری که به دقت جانمایی شده بود). سیستم داده برداری و محفظه آن توسط پژوهشگران پژوهشگاه طراحی و ساخته شد. همچنین عایق های آکوستیک اطراف کپسول توسط این تیم طراحی و آزمایش شد. این تیم همچنین تجربه شبیه سازی تجربی میدان جت خروجی موتور با استفاده از یک آرایه از بلندگوها و با استفاده از روش برهم نهی را دارد. نتایج این تجربیات و طراحی ها در قالب سندهای طراحی درون سازمانی و همچنین مقالات مختلف ارائه شده است. این تیم تجهیزات آزمایشگاهی مناسبی نیز جهت انجام آزمایشات تجربی  (شامل سیستم داده برداری و ثبت آکوستیک و میکروفون)  در اختیار دارد.

 

خدمات قابل ارائه و زمینه های همکاری

-شناسایی و تحلیل منابع نویز 

شناسایی و تحلیل منابع نویز در داخل و خارج کابین¬های تحت فشار مانند هواپیما در روی زمین و حین پرواز

اندازه گیری بارگذاری آکوستیک بر روی سطوح

-طراحی و اجرای آزمایشات آکوستیکی

مدل سازی میدان آکوستیک داخلی و خارجی ناشی از منابع صوتی مشخص (مانند موتور هواپیما، جریان جت، موتور اتومبیل)

طراحی و اجرای تست مدل های آزمایشگاهی

-ارائه راهکار جهت کنترل و کاهش نویز 

تحلیل نتایج آزمایشگاهی و تطبیق با استانداردهای موجود و ارائه راهکار جهت کنترل و کاهش نویز به منظور دستیابی به نقطه مطلوب صوتی

 

 

حاضرین در سایت

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آزمایشگاه سازگاری موجود زنده با صوت