کاوشگرهای فضایی ایران

کاوشگر پیشگام

ارسال اولین میمون فضایی ایران به فضای زیرمداری و بازگشت سالم آن به زمین

کاوشگر پیشگام

در نهم بهمن ماه ۱۳۹۱ کاوشگر پیشگام توانست به کمک یک پرتابگر سوخت جامد، سرنشین خود را که میمونی از نژاد رزوس بود تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری سطح زمین حمل کند و به سلامت فرود آورد. بدین ترتیب رکورد جدیدی برای دستاوردهای فضایی کشور ثبت شد و ایران در ردیف معدود کشورهایی قرار گرفت که از توانمندی ارسال موجود زنده به فضا ماورای جو (ارتفاع بالاتر از ۱۰۰ کیلومتر) و بازگشت سالم آن برخوردار هستند.

هدف از انجام این مأموریت، بررسی و مطالعه دقیق‌تر شرایط پروازی و اثر آن بر مجموعه‏های فنی محموله و زمینه‌سازی مناسب برای تحقیقات زیست فضایی کشور بود.

طرح کاوشگر پیشگام، نمونه بارز و موفق همکاری بین مراکز پژوهشی، دانشگاهی و صنعتی است که در کشور برای انجام یک فعالیت علمی و پژوهشی صورت گرفته‌است.

 

ارسال نخستین میمون فضایی ایران به خارج از جو کره زمین دستاورد مهم و تاریخی این طرح بوده است.

 

اولین میمون

 

کاوشگر پیشگام - اولین میمون فضایی ایران  

 

محموله بازگشتی پیشگام حدود ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشت که پس از خروج از جو زمین و قرارگیری در شرایط بی‌وزنی، در مسیر بازگشت قرار گرفت. در نهایت با عملکرد مناسب چترهای ترمزی،‌ محموله در منطقة پیش‌بینی شده فرود آمد و میمون فضانورد در سلامت کامل بازیابی شد.

بعد از فرود

کاوشگر پیشگام - دقایقی بعد از فرود محموله بازگشتی 

 

یافتن محموله

کاوشگر پیشگام - یافتن محموله توسط گروه جستجو و نجات  

 

 

معاینات بالینی انجام شده روی میمون کاوشگر پیشگام از سلامتی کامل آن حکایت داشت. هم‌اکنون نیز با گذشت نزدیک به یکسال از انجام این مأموریت این موجود در سلامت کامل به‌سر می‌برد.

 

خارج کردن میمون

کاوشگر پیشگام - مراحل بازیابی پیشگام (خارج کردن میمون از کپسول – نمای بیرونی)

 

معاینات اولیه

کاوشگر پیشگام - رسیدگی و معاینات اولیه پیشگام در محل فرود 

 

در زمان انجام این مأموریت تمامی تجهیزات الکترونیکی و فنی موجود در محموله و همچنین ایستگاه‌های نظارتی فعال بودند و ضمن انجام وظایف محوله، اطلاعات مورد نیاز با کیفیت مطلوبی به زمین مخابره می‏‌شد. در مدت زمان پرتاب داده‌های محیطی مانند دما، رطوبت، فشار و شتاب داخل کپسول زیستی و همچنین علائم حیاتی موجود زنده شامل ضربان قلب، نوار قلب و دمای سطحی و عمقی بدن اندازه‏گیری و ثبت شدند. مخابره برخط این داده‌ها به همراه چهار تصویر از محیط پیرامون محموله و داخل کپسول زیستی، در طول پرتاب ادامه داشت.

موفقیت این مأموریت به خوبی ثابت کرد که کسب توانمندی ارسال حیات به فضا و دستیابی به تحقیقات زیست فضایی توسط محققان جوان کشور امکان‌پذیر است. از این‌رو، از ابتدای سال ۹۲ مجموعه جدیدی از فعالیت‌های زیست فضایی کشور با رویکردی نو در طراحی و ساخت محموله‌های کلاس D و ایجاد زمینه پرتاب کاوشگرها با استفاده از حامل سوخت مایع آغاز شد. در این راستا کارشناسان پژوهشگاه هوافضا آمادگی لازم برای طراحی، ساخت و آزمایش نسل جدید کاوشگرهای زیستی را کسب کرده‌اند و به یاری خداوند با برداشتن گام‌های تثبیت‌کننده فناوری ارسال حیات به فضا، در آینده‌ زمینه حضور فضانورد ایرانی در فضا نیز محقق خواهد شد.

حاضرین در سایت

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی تاریخچه کاوشگرهای ایرانی کاوشگر پیشگام