کاوشگرهای فضایی ایران

میمون‌های فضایی ایران

مشخصات عمومی ميمون‌های ماکاک (Macaca mulatta)

میمون‌های ماکاک در اکثر نقاط جهان خصوصاً آفریقا و جنوب شرق آسیا یافت می‌شوند. در حال حاضر بیست و دو گونۀ مختلف ماکاک شناسایی شده که مشهورترین آنها ماکاک رزوس(Rhesus Macaque)  است. این گونه معمولاً در آزمایشهای زیست‌شناسی و رفتار شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ بدن ماکاک رزوس که اغلب میمون رزوس نامیده می‌شود، قهوه‌ای یا خاکستری و رنگ صورت آن صورتی است. قد جنس نر رزوس بالغ به‌طور میانگین ۵۳ سانتی‌متر و وزن آن ۷,۷ کیلوگرم است. قد جنس ماده بالغ ۴۷ سانتی متر و وزن آن ۳,۵ کیلوگرم است و دم‌شان حدود ۲۰ تا ۲۳ سانتی‌متر طول دارد.

 

مراحل آماده‌سازی آموزش و تست‌های سازگاری

  •  قرنطینه‌سازی

از آن جا که بعضی از بیماری‌ها بین انسان و میمون مشترک بوده و میمون انتخاب شده ممکن است دارای بیماری های انگلی و ویروسی مختلفی باشد، جهت حفظ ایمنی، میمون‌ها در مرحله اول قرنطینه شده و آزمایش‌های مختلف برای بررسی وجود بیماری‌های مختلف بر روی آنها انجام شد. پس از پایان زمان قرنطینه‌سازی و اطمینان از سالم بودن، آزمایش‌های حساسیت‌زدایی و آماده‌سازی آن‌ها برای برنامه فضایی شروع شد.

 

  • آزمایشات پزشکی دوره‌ای

آزمایشات پزشکی مانند آنالیز خونی، اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی قلب، ریه و احشاء شکمی برای هر سه میمون کاندید اعزام به فضا، به صورت دوره‌ای (قبل، حین و بعد از تست های سازگاری) انجام می‌شود.

 

  • تست‌های سازگاری و آماده‌سازی

 اساسی‌ترین مسئله در مرحله آماده‌سازی میمون‌ها، مواجه ساختن جاندار با شرایط شبیه‌سازی‌ شده‌ی پرتاب به منظور انتخاب سازگارترین جاندار است. معیار سازگاری حیوانات، تطابق سریع‌ آنها با شرایط مکانی جدید است.

 از جمله این شرایط می‌توان به عوامل استرس‌زا ناشی از پرتاب، تغییرات فیزیولوژیکی که باید برای قرار گرفتن در شرایط پرتاب در آنها ایجاد شود و قدرت و تحمل آنها اشاره کرد.

علائم حیاتی حیوانات مورد مطالعه مثل ضربان قلب، نوار قلب و نرخ تنفس در مراحل مختلف تست های سازگاری اندازه‌گیری و ثبت می‌شوند. مطالعه فیزیولوژی سیستم قلبی‌، عروقی و تنفسی در شرایط استرس‌های محیطی ناشی از پرتاب بسیار حائز اهمیت است، بنابراین تغییرات هر یک از این پارامترها، قبل و بعد از سازگاری مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

 مراحل سازگاری با شرایط پرتاب شامل موارد زیر است: 

  1. مواجه کردن و سازگار نمودن جاندار با فضای محدود کپسول زیستی
  2. مواجه کردن و سازگار نمودن جاندار با تکان‌ها و چرخش‌های کاوشگر
  3. مواجه کردن و سازگار نمودن جاندار با شتاب و ارتعاش کاوشگر
  4. مواجه کردن و سازگار نمودن جاندار با دستگاه‌های ثبت علائم حیاتی

حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی میمون‌های فضایی ایران