تاریخچه

اولین  دوره‌ي مسابقات كن‌ ست ايران (ICC2012) با هدف ایجاد شور، اشتیاق و انگیزه‌ی علمی و عملی در میان دانشجویان و دانش‌آموزان علاقمند به حوزه‌های مرتبط با این مسابقات بوده است که به همت پژوهشگاه هوافضا در آذرماه 1390 و در سطح بین المللی برگزار گردید. در کنار این هدف والا، ایجاد و ارتقای روحیه‌ی کار تیمی در میان آینده‌سازان کشور و آشنایی آنها با فعالیت‌های تحقیقاتی و عملی به صورت تجربی از اهدافی بود که ایده‌ی برگزاری مسابقات را تقویت نمود. اهداف جانبی دیگری همچون تربیت نیروهای کارآزموده و دارای دید گسترده برای ورود به بخش‌های مختلف صنعت و حضور در عرصه‌های مختلف بین‌المللی، برگزارکنندگان را بر آن داشت تا بر تصمیم خود پافشاری کرده و اولین دوره‌ی این مسابقات را برگزار نمایند. مسابقات  این دوره در دو كلاس استاندارد و آزاد و با ماموريت اصلي بررسی اتمسفر، تصویربرداری/فیلم برداری و بازگشت به محل معین طراحي شده است. در اين دوره از مسابقات دو مأموریت جانبی گسترش آنتن و فرود بر روی کیسه هوا نیز به عنوان مأموریت‌های جانبی تعریف شده بودند. تیم‌های برتر این دوره از مسابقات به شرح زیر بوده‌اند: 

 

رتبه

بررسی اتمسفر(آزاد)

بررسی اتمسفر(استاندارد)

تصویربرداری (آزاد)

تصویربرداری (استاندارد)

1

شهاب

سها

ابرکن

-

2

ققنوس

ترنکوئیلیتی لندر

پلتون

پرنده خشمگین

3

برنا

سدید

زوپیرا

باراکودا

دومین دوره‌ي مسابقات كن‌ست ايران (ICC2012) به همت پژوهشگاه هوافضا در آبان ماه 1391 و در سطح بین المللی برگزار گردید. اين مسابقات در دو كلاس استاندارد و آزاد و با ماموريت اصلي بررسی اتمسفر،تصویربرداری/فیلم برداری و بازگشت به محل معین طراحي شده است. در اين دوره از مسابقات دو مأموریت جانبی گسترش آنتن و فرود بر روی کیسه هوا نیز به عنوان مأموریت‌های جانبی تعریف شده بودند. تیم‌های برتر این دوره از مسابقات به شرح زیر بوده‌اند:

ماموریت

کلاس آزاد و استاندارد

رتبه اول

رتبه دوم

رتبه سوم

بررسی اتمسفر

شهاب

سدید

یوتی ست

تصویربرداری

پلوتون

سی ست

-

بازگشت به محل

خواجه نصیر

عقاب

-

سومین دوره‌ی مسابقات کن‌ست ایران (ICC2013) به همت پژوهشگاه هوافضا (پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سابق) در آبان ماه 1392 برگزار شد. این مسابقات در دو دسته کلاسیک و حرفه‌ای و با 4 ماموریت با تغییراتی نسبت به سال-های گذشته طراحی شده بود. دسته کلاسیک دارای دو مأموریت بررسی اتمسفر و تصویربرداری/فیلم برداری و دسته حرفه‌ای با دو مأموریت کپسول زیستی و بازگشت به محل معین تعریف شدند. تیم آریان موفق به کسب دو عنوان قهرمانی در رده تصویربرداری و بازیابی شد و تیم ژوبین در تصویر برداری و تیم پلوتون در بازیابی موفق شدند که مقام دوم را کسب کنند. 

چهارمین دوره مسابقات کن‌ست ایران (ICC2014) به همت پژوهشگاه هوافضا (پژوهشکده‌ سامانه‌های فضانوردی سابق)،‌ آذرماه 1393 برگزار گردید. به منظور ارتقای سطح مسابقات و همچنین با توجه به تجربه‌ی برگزاری دوره‌های پیشین، دوره‌ی چهارم مسابقات با تغییرات اندک نسبت به سومین دوره در دو دسته کلاسیک و حرفه‌ای و با 4 مأموریت طراحی شده است. دسته کلاسیک دارای با مأموریت بررسی اتمسفر و تصویربرداری/فیلم برداری و دسته حرفه‌ای با دو مأموریت بازیابی محموله‌ی زیستی و بازگشت به محل معین تعریف شدند. تیم‌های برتر این دوره از مسابقات به شرح زیر بوده‌اند: 

رتبه

بررسی اتمسفر

تصویربرداری

بازیابی محموله زیستی

بازگشت به محل معین

1

شهاب 5

آیداس

پلوتون

UT Sat

2

فطرس

ژوبین

ژوبین 1

شهاب 4

3

هوش مصنوعی پرواز

صعود

سهایداس

TU-UAV2

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی تاریخچه دوره‌های اول تا چهارم