درباره مسابقه

کن‌ست از دو کلمه‌ی کن (can) به معنای قوطی و ست (sat) که مخفف کلمه (satellite) به معنای ماهواره است، ساخته شده است. کن‌ست در حقیقت یک ماهواره‌ یا کاوشگر فضایی کوچک است که در ابعاد حدود یک قوطی، با جرم محدود و شرایطی مشابه یک پروژه فضایی اما در مقیاس کوچکتر از هر نظر، طراحی و ساخته می شود. کن ست را می‌توان با وسایلی از قبیل راکت و بالون از ارتفاع‌های مختلف رها کرد تا در ضمن فرود سالم به زمین، مأموریت موردنظر را که مشابه مأموریت یک ماهواره یا کاوشگر است به انجام برساند. در مسابقات کن ست ایران، کن‌ست ها باید در یکی از دو دسته (کلاس) وزنی و ابعادی که قید شده است طراحی و ساخته شوند. همچنین یک کن‌ست اغلب شامل تمام قسمت‌های اساسی یک ماهواره یا کاوشگر از جمله زیرسیستم‌های توان، مدیریت داده و فرمان، مخابرات، سازه و بازیابی می باشد تا به کمک آنها بتواند مأموریت خود را به انجام برساند.

 

مأموریت‌ها: 

این دوره از مسابقات در دو مأموریت سنجشی-ارتباطی و علمی-اکتشافی برگزار می‌شود. در مأموریت سنجشی-ارتباطی، کن‌ست باید علاوه بر اندازه‌گیری پارامترهای اصلی بررسی شرایط جوی شامل دما، فشار، موقعیت (طول و عرض جغرافیایی (GPS) و رطوبت، در مسیر فرود روی زمین، اقدام به تصویربرداری نماید. تصاویر باید به صورت آنی به زمین ارسال گردد و یا بر روی حافظه ذخیره شده و پس از فرود بازیابی گردند. اطلاعات بدست آمده باید از نظر کیفیت به گونه‌ای باشد که در آن جزئیات سطح زمین رؤیت گردد. همچنین ایستگاه زمینی باید قادر باشد پس از دریافت و پردازش تصویر بصورت خودکار، عددی را که توسط تیم برگزاری بر روی زمین نگاشته شده، قرائت و گزارش نماید.

دومین مأموریت، علمی-اکتشافی است که در آن شبیه سازی فعالیت یک سامانه پویش خودکار در حال فرود روی یک سیاره فرضی انجام می‏گیرد. در این ماموریت، رهاسازی از ارتفاع مشخص، کنترل سرعت سقوط، داده برداری در زمان سقوط، ثبت داده، ارسال داده به ایستگاه زمینی، فرود با حفظ یکپارچگی سازه و محموله (تخم مرغ)، جداسازی سامانه های فرود، اصلاح موقعیت روی زمین، حرکت به سمت موقعیت هدف، توقف در موقعیت هدف و ارسال پالس به گروه جستجو و بازیابی پس از فرود است. محصول توسعه داده شده لازم است شرایط و قیود ابعادی، وزنی، ارتباطی و عملکردی را رعایت نماید. همچنین برداشت حداقل 50 گرم خاک از محل فرود و انتقال خاک به داخل محفظه کن ست می¬بایست انجام شود. تخم مرغ در روز آزمون رهاسازی باید توسط تیم شرکت کننده به تیم داوری ارائه شده و مجدداً تحویل گرفته شود. حفظ سلامت تخم مرغ یکی از الزامات اصلی این مأموریت است. توجه شود که جرم تخم مرغ به عنوان بخشی از جرم کن ست مد نظر قرار می‌گیرد. طول و عرض جغرافیایی نقطه هدف در روز عملیات به اطلاع تیم‌های شرکت کننده خواهد رسيد.

 

بخش اول: مأموریت سنجشی - ارتباطی

در این مأموریت کن‌ست می‏بایست بعد از رها‌شدن از ارتفاع مشخص، تا لحظه‌ی فرود بر روی زمین، پارامترهای اصلی بررسی شرایط جوی شامل فشار هوا، دما و همچنین موقعیت جغرافیایی خودرا اندازه‏گیری و ذخیره کرده و به صورت همزمان به ایستگاه زمینی خود، ارسال نماید.بر این اساس نرخ ارسال داده‏ها به ایستگاه زمینی باید هر یک ثانیه یک بار و یا سریعتر باشد. گفتنی است که دقت حسگرها از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، کن‌ست در این مأموریت می-بایست امکان تصویربرداری را در مسیر فرود به زمین داشته باشد. این تصاویر باید به طور آنی به زمین ارسال گردد و یا بر روی حافظه ذخیره شده و پس از فرود بازیابی گردند. اطلاعات بدست آمده باید از نظر کیفیت به‌گونه‌ای باشد که در آن جزئیات سطح زمین، هرچه بهتر قابل مشاهده باشد. در این مأموریت ارسال اطلاعات تصویری به زمین باید مطلقاً به صورت دیجیتال انجام گیرد. معیارهای ارزیابی در این مأموریت به شرح زیر است:

 • تحویل پارامترهای اندازه‌گیری‌شده، مطابق قالب داده‌ها پس از دریافت به‌صورت آنی و یا بازیابی از روی حافظه
 • نمایش مناسب داده‌های دریافت‌شده به صورت آنی در ایستگاه زمینی
 • دقت مقادیر اندازه‌گیری شده
 • نرخ به روز رسانی
 • صحت ارتباط مخابراتی بین کن‌ست و ایستگاه زمینی
 • کیفیت و ابعاد تصویر
 • تعداد و نرخ فریم‌های تصویر (یا ویدیوی) ارسالی
 • قرائت صحیح الگو (یا عدد) تعریف شده از روی تصاویر دریافتی در ایستگاه زمینی
 • صحت ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها پس از عملیات
 • صحت ارتباط مخابراتی بین کن‌ست و ایستگاه زمینی

 

بخش دوم: مأموریت علمی - اکتشافی

این مأموریت در واقع شبیه‌سازی مأموریت اکتشافی‌ کاوشگرهای حامل موجود زنده است که در آنها یک موجود زنده، تا یک ارتفاع زیرمداری مشخص، ارسال شده و سپس با سرعت و شتاب کنترل‌شده به سلامت فرود می‌آید و به موقعیت معینی منتقل می شود. در این مأموریت، تحویل محموله‌ی زیستی به مکان از پیش تعیین شده از اهمیت بالایی برخوردار است. محموله‌ی زیستی حامل یک تخم مرغ سالم و خام است که سالم ماندن آن در انتهای عملیات و پس از فرود، جزو الزامات اصلی مأموریت است. جرم تخم مرغ در جرم کن‌ست مد نظر قرار‌ می گیرد. محموله به کمک چتر خود بازیابی خواهد شد و این چتر باید داخل محفظه کن‌ست قرار گیرد. پس از فرود روی زمین، سامانه فرود به صورت خودکار جدا می شود. ابتدا مقداری (حداقل 50گرم) از خاک محل فرود را برداشته و سپس با بررسی موقعیت هدف و موقعیت فعلی، بخش حرکت زمینی آغاز و محموله به سمت هدف حمل می شود. کلیه فعالیت ها به صورت خودکار انجام می شود. سامانه باید قابلیت تعیین وضعیت خود را داشته باشد. موارد زیر در ارزیابی این مأموریت مد نظر خواهد بود.

 • سلامت کامل محموله زیستی (تخم مرغ) و سایر بخش‌های کن‌ست پس از فرود و پس از رسیدن به هدف
 • جدایش موفق بخش فرود پس از نشست روی زمین
 • برداشت و حمل حداقل 50گرم از خاک محل فرود
 • صحت ارتباط مخابراتی بین کن‌ست و ایستگاه زمینی در حین فرود و حرکت زمینی
 • تحویل داده‌های سنجش وضعیت داخل محموله زیستی شامل دما، فشار و ... و داده های وضعیت سمتی و نمایش آنی آن‌ها در ایستگاه زمینی
 • تصویر برداری از داخل محفظه محموله با وضوح مناسب به طوری که سلامت محموله قابل تشخیص باشد.
 • تهیه تصویر و یا ویدیو از محموله توسط بخش پشتیبان پس از انجام جدایش تا هنگام رسیدن به هدف
 • ارسال سیگنال نجات پس از رسیدن به هدف

از آنجاکه مأموریت فوق از نوع علمی- اکتشافی است، هر کدام از تیم‌های شرکت‌کننده باید سناریوی اکتشافی منحصربه فردی را با فرض اینکه سطح سیاره‌ی مورد نظر برای اولین بار توسط همان تیم تسخیر شده، تهیه و مشخصات عملکردی خود را ارائه کنند.

 

 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی درباره مسابقه