هفته جهانی فضا

Sample image

هر ساله، کمیته بین‌المللی هفته جهانی فضا طی هماهنگی با دفتر سازمان ملل متحد در امور فضا مبادرت به انتخاب یک موضوع برای هفته جهانی فضا می‌کند و از شرکت کنندگان در مراسم این هفته خواسته می‌شود تا این موضوع را به وقایع هفته جهانی فضا مرتبط کنند.

 

مکان: پژوهشگاه هوافضا

زمان: 1391/7/17

 

Max 90 Premium SE

 موضوع هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۲ که عبارت است از "فضا برای امنیت و ایمنی انسان"، به این دلیل انتخاب شده است تا فعالیت‌های گوناگون بشر در فضا به منظور بهبود زندگی روزمره، مورد تقدیر قرار گیرد.

 

ماهواره‌های مشاهده زمین، ناوبری و مخابراتی هر روزه به منظور حمایت از انسان‌ و حفاظت از محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از وظایف مهم این ماهواره‌ها به طور خلاصه بیان شده است:

حمایت از فعالیت‌ها و کمک‌های بشر دوستانه، از جمله برنامه ارسال غذا و دارو به مناطق محروم و دور افتاده.

  • نظارت بر پراکندگی و گسترش مناطق شهری.
  • کمک به امنیت مسیریابی دریایی.
  • کمک به عملیات جستجو و نجات.
  • اندازه‌گیری کیفیت و میزان سطح آلودگی هوا.
  • بررسی جنگل‌‌زدایی و بیابان‌زایی.
  • ردیابی آتش‌سوزی جنگل‌ها، سیل و خسارات ناشی از بلایای طبیعی دیگر.

 

در سال ۱۹۹۹ میلادی، بیانیه‌ای موسوم به فضای هزاره سوم با عنوان "بیانیه وین برای فضا و توسعه انسانی"، با هدف افزایش استفاده از علم و فناوری فضایی برای کمک به حل مسائل مهم جهانی و امنیت انسان و محیط زیست، مورد تصویب قرار گرفت. در پاسخ به این بیانیه، دو طرح مهم آغاز گردید: تشکیل کمیته بین‌المللی سیستم جهانی ناوبری ماهواره (ICG) و تدوین منشور بین‌المللی "فضا و بلایای عظیم".

 

امروز، نیاز به تقویت هم‌افزایی در حوزه فضا و امنیت مجدداً مورد تاکید قرار گرفته است. یک طرح ابتکاری جدید به نام نظارت جهانی برای محیط زیست و امنیت (GMES) برای اطمینان از دسترس بودن و قابلیت اطمینان دراز مدت از داده‌های ماهواره‌های مشاهداتی زمین، در اروپا راه‌اندازی شده است. خدمات این طرح در حال حاضر جمع‌آوری سریع داده است و باید تا سال ۲۰۱۴ میلادی به طور کامل عملیاتی شود.

 

این رویداد در ایران نیز از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد چرا که نیازمند سرعتی دوچندان برای طی این مسیر است. سازمان فضایی ایران متولی و هماهنگ‌کننده برگزاری مراسم هفته جهانی فضا در ایران است. تمامی سازمان‌ها و نهادهای خصوصی، دولتی و نهادهای غیرانتفاعی و حتی افراد و شهروندان عادی می‌توانند در برگزاری برنامه‌های این هفته مشارکت داشته باشند. پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی نیز به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های سازمان فضایی ایران، روز دو‌شنبه ۱۷ مهر را با عنوان جوانان و آینده فضانوردی برای اجرای برنامه‌ها انتخاب نموده و پذیرای علاقمندان حوزه هوافضا خواهد بود.

 

حاضرین در سایت

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی همایش‌ها و کنفرانس‌ها هفته جهانی فضا