سخنرانی علمی «آقای دکتر حمیدرضا آل‌آقا، مدیر عامل شرکت Optimal Engineering در انگلستان» با عنوان، «مروری بر تحولات سازه‌های هوایی در سی سال اخیر»

سخنرانی علمی

از سلسله سخنرانی‌های برگزارشده انجمن هوافضای ایران و پژوهشگاه هوافضا، این پژوهشگاه چهارشنبه مورخ 1395/8/25 میزبان آقای دکتر حمیدرضا آل‌آقا، مدیر عامل شرکت"Optimal Engineering"  در انگلستان، و از پیمانکاران شرکت هواپیمایی ایرباس در اجرای پروژه‌های "A380, A350, XWB" بود. 

 

خلاصه‌ای از سخنرانی ایشان در ادامه آمده است:

«اگر چه صنعت ساخت هواپیماهای مسافربری بزرگ تا قبل از دهه 1970 به بلوغ نسبی رسیده بود، اما ورود مواد کامپوزیت به دنیای هوانوردی تحولات بزرگی را در این صنعت به وجود آورد. وجود استانداردهای مختلف و بسیار سختگیرانه در صنعت هوایی که غالباً بر پایة سازه‌های فلزی شکل گرفته بودند، ورود کامپوزیت به این صنعت را بسیار دشوار می‌کرد.

شرکت‌های هواپیماسازی پیشرو دنیا، از جمله ایرباس و بوئینگ، در سی سال اخیر، تلاش کرده‌اند تا با ارتقای استانداردها و روش‌های طراحی و تست سازه، راه را برای استفادة گسترده‌تر از این مواد باز کنند. شاید اولین تصمیم جدی در این زمینه به اواخر دهة 1980 میلادی برگردد، زمانی که در ایرباس پروژه A380 آغاز و تصمیم گرفته شد تا مواد کامپوزیت به طور گسترده در آن استفاده شود. هواپیمای A380 نخستین جت مسافربری دنیاست که Wing Box  آن از مواد کامپوزیت ساخته شده است و در مجموع حدود 20% از سازه بدنه این هواپیما و همچنین بخش‌های مهمی از سازه بال، بخش‌هایی از بدنه، دم و در‌های این هواپیما از مواد کامپوزیت ساخته شده‌اند. میزان استفاده از مواد کامپوزیت در هواپیمای بوئینگ 787 به حدود 50% و در هواپیمای ایرباس A350-XWB به حدود 53% رسیده است.» 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی خبرها و رویدادها سخنرانی علمی «آقای دکتر حمیدرضا آل‌آقا، مدیر عامل شرکت Optimal Engineering در انگلستان» با عنوان، «مروری بر تحولات سازه‌های هوایی در سی سال اخیر»