کاوشگرهای فضایی ایران

تاریخچه کاوشگرهای ایرانی

پژوهشگاه هوافضا و یک‌دهه سابقه پرتاب محموله‌های فضایی

سابقه پرتاب کاوشگرهای فضایی در کشور محدود به ده‌ سال اخیر است. نخستین کاوشگر در قالب طرح «آزمایشگاه فضایی» در پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته شد و مورد آزمایش قرار گرفت. پژوهشگران و کارشناسان این مرکز از سال ۱۳۸۱، فعالیت‌های مطالعاتی و آزمایشی خود را با هدف دستیابی به فناوری ساخت و توسعه کاوشگرهای فضایی، آغاز كردند و توانستند موفقیت‌های بی‌نظیری را برای جامعۀ علمی كشور به ارمغان آورند. از مهمترینِ این فعالیت‌ها، انجام مطالعات زیست‌فضایی در راستای ارسال حیات به فضاست.

 

تاریخچه

 

در فاصله سال‌های ۱۳۸۱تا ۱۳۸۹، طرح آزمایشگاه فضایی در قالب توافق‌نامه‌ای که به امضای وزرای وقت علوم، تحقیقات و فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده بود مورد حمایت قرار گرفت. از سال ۱۳۸۹به بعد نیز به دلیل اهمیت و جایگاه این طرح در بین سایر پروژه‌های ملی، این برنامه تحت عنوان «طراحی، ساخت و پرتاب كاوشگرهای فضایی همراه با محفظه زیستی حامل موجود زنده» و با نظارت و سرپرستی سازمان فضایی ایران ادامه یافته است.

در حال حاضر،‌ پژوهشگاه هوافضا متولی اصلی انجام تحقیقات زیست‌فضایی در کشور به شمار می‌رود. محققان این مرکز در قالب چهار گروه پژوهشی سیستم‌های فضانوردی، طراحی فضاپیما، علوم فضایی و زیست فضایی فعالیت می‌کنند  و عمده‌ترین تلاش‌های ایشان بر توسعه زیرساخت‌های علمی و فناورانه لازم برای حضور فعال فضانوردان ایرانی در فضا تمرکز یافته است. دستاورد این فعالیت‌ها تاکنون، آزمایش ۷ کاوشگر فضایی است كه در بازه سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱، به فضا پرتاب شده‌اند. این کاوشگرها با توجه به ویژگی‌های گوناگونی که از نظر هندسه،‌ ارتفاع، مأموریت و نوع حامل دارند در قالب چندین کلاس A (کاوشگر ۱)، B (کاوشگرهای ۲ و ۳)، C (کاوشگرهای ۴، ۵، ۶ و پیشگام) و کلاس D (کاوشگر پژوهش) تولید شدند و مورد آزمایش قرار گرفتند.

 

عنوان  کلاس کاوشگر  ارتفاع(km) حامل دستاورد اصلی زمان پرتاب
کاوشگر1 A 10 M5 ورود به حوزه کاوشگرهای فضایی آبان 85
کاوشگر2 B 40 M5 موفقیت کامل و بازيابي سالم محموله فضایی آذر 87
کاوشگر3 B 55 N6 ورود به حوزه تحقیقات زیست‌فضایی  بهمن 88
کاوشگر4 C 135 K110  موفقیت کامل و بازیابی سالم محموله فضایی اسفند 89
کاوشگر5 C 120 K110

اولین پرتاب میمون فضایی

دریافت تصاویر و داده‌های زیستی

شهریور 90 
کاوشگر6 C 120 K110 

موفقیت نسبی و تعیین سریع مکان فرود

ثبت و دریافت تصاویر و داده‌های زیستی

شهریور 91
کاوشگر پیشگام C 120 K110

موفقیت کامل

بازگشت سالم اولین میمون فضایی ایران

بهمن 91
کاوشگرپژوهش D 120 شهاب 1

موفقیت کامل

بازگشت سالم دومین میمون فضایی ایران

آذر 92

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

ما 757 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی تاریخچه کاوشگرهای ایرانی